Tureckie dywany

Dywan jest przede wszystkim tkaniną dekoracyjną. Posiada własny oryginalny wzór misternie utkany ręcznie lub wykonany przez specjalnie do tego przystosowaną maszynę. Obecnie w sklepach do nabycia są różnorodne dywany; naszej rodzimej produkcji klasyczne lub bardziej nowoczesne o nieregularnych wzorach lub też pochodzące z zagranicy z Arabii lub Turcji. Każdy dywan ma swój urok.

Czasami pełni on nie tylko funkcję ozdobną, ale także jest bardzo użyteczny. Dywany wełniane stają się dobrą izolacją cieplną a nawet akustyczną. W każdym domu lub mieszkaniu jest przynajmniej kilka pomieszczeń gdzie znajdują się dywany lub ozdobne wykładziny jest to salon, sypialnia, pokój dziecięcy oraz łazienka. W tym ostatnim najczęściej znajdują się włochate i milusińskie komplety dywaników ogrzewające nasze stopy po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Tak więc są to nieodzowne elementy prawie każdego domu.

Za ojczyznę dywanów uważa się Persję i istotnie stamtąd wywodzą się te niesamowite arcydzieła. Zastąpiły one wykładziny wykonywane z trzciny. Tkanie dywanów, lub też wiązanie, było głównym zajęciem ludów koczowniczych, które przy wyrabiały je pomocy krosna. Zajęcie to stanowiło utrzymanie się plemion arabskich i tureckich.

Ponadto towarzyszyły im w każdej sytuacji jako ochrona przed piaskami pustyni oraz służyły podczas wypoczynku. Z biegiem czasu dywany orientalne stawały się bogatsze a ich wzory bardziej urozmaicone i złożone. Dywany były także związane z religią muzułmańską wedle której raj jest wyściełany przepięknymi kobiercami.

Obecnie tureckie dywany w większości tkane są maszynowo, ale zdarzają się też sklepy zajmujące się importem ręcznie tkanych dywanów z Turcji. Nie sposób się im oprzeć, mają niepowtarzalne motywy i ozdobią każde wnętrze bez wyjątku. Rękodzieło jest specjalnością gównie koczowników ich dywany charakteryzują się wysoką gęstością pęczków, co jest oznaką bardzo dobrej jakości.

Perskie dywany są głównie w kolorach ciemno- czerwonym i niebieskim, łączą się one ze sobą tworząc kontrastowe motywy. Pasują do każdego wnętrza tak do salonu zwłaszcza okrągłe jak i do dziecięcych pokoi. Takie dywany to inwestycja na lata zwłaszcza wykonane z wełny.